Prvýkrát na paddleboarde

29.04.2021

Možno ste si práve prvýkrát požičali paddleboard alebo len sa na to chystáte. Vyzerá to ako jednoduchá a zábavná aktivita? Áno, presne taká je.. Existuje však pár vecí, na ktoré by ste si ako úplný začiatočník mali dávať pozor. Ako sa správne pripraviť na paddleboardovačku, vám poradíme v tomto článku.

1. Podmienky

Pre svoje prvé dobrodružstvo na paddleboarde určite zvoľte stojacu vodnú plochu (jazero). Napriek tomu, že väčšina all-round paddleboardov je pomerne stabilná, budete si musieť zvyknúť na to, ako správne udržať svoje telo v rovnováhe. Kontrolovanie paddleboardu aj svojho tela na tečúcej rieke je ťažšie a môže začiatočníkom spôsobiť neželaný pád.
Ďalším dôležitým faktorom je počasie. Zistite najmä veterné podmienky, ktorým smerom fúka vietor, ako rýchlo. Pre prvý zážitok na paddleboarde vyberte deň bez vetra. Mohlo by sa stať, že by vás silný vietor odfúkol na druhú stranu jazera a mali by ste problém sa vrátiť.
Vždy si skontrolujte, či sa k vašej lokalite neblíži burka. Stáť na paddleboarde v strede jazera, keď dookola udierajú blesky, nie je to, čo by ste chceli zažiť.

2. Schopnosti

Viete dobre plávať alebo len tak? Nikdy nepreceňujte svoje schopnosti. Podľa potreby používajte záchrannú vestu pre seba aj pre deti. Pred a počas paddleboardovania nepite alkohol. Pokiaľ ste na rieke používajte leash (lanko priviazane k nohe a k paddleboardu).

3. Oblečenie

Vždy rátajte s tým, že možno práve dnes padnete do vody. Nie je to nič strašné. Naspäť na paddleboard sa dostanete celkom jednoducho. Uistite sa však, že máte na sebe oblečenie, ktorému sa pri podobnom zážitku nič nestane - ideálne plavky alebo neoprén. Nezabudnite vybrať z vrecka telefón, kľúče a všetky veci, ktoré by navždy mohli ostať na dne jazera a pokaziť vám úžasný deň na paddleboarde.

Čas na paddleboard!

Tak, máte na sebe plavky, slnko svieti, paddleboard leží zabalený v transportnej taške. Čo ďalej?

1. Skontrolujte obsah transportnej tašky. Mal by v nej byť zrolovaný paddleboard, pádlo, odnímateľná plutva (fin), leash (lanko na nohu) a k tomu aj pumpa.

2. Rozložte paddleboard na rovnom, neskalnatom povrchu, vstupom na pumpu hore.

3. Odkrúťte závit a prikrúťte hadicu pumpy k doske.

4. Napumpujte dosku na 13-15 PSI (v horúcom počasí odporúčame 13PSI, nakoľko vysoká teplota okolia dodatočne zvýši tlak v doske). Nikdy nepoužívajte nedostatočne natlakovaný alebo príliš natlakovaný paddleboard. Hrozilo by prasknutie.

5. Pripevnite plutvu a uistíte sa, že poistka plutvy je na správnom mieste.

6. Nastavte si správnu dĺžku pádla - o tom ako správne nastaviť a používať pádlo si prečítate v našom článku.

7. Podľa potreby používajte leash (lanko). Jeho úlohou je spojiť vás s doskou a zabrániť, aby vám ušiel (napr. na rieke).

Paddleboard je pripravený - čas na vodu.

Ešte dve drobnosti, ktoré vám ušetria pripadné výdavky za poškodenie SUPu. Zlomené plutvy a zlomené pádla sú dva najčastejšie "úrazy" paddleboardov. Preto sa vždy uistite, že:

  • paddleboard používate na dostatočne hlbokej vode a plutva/fin sa nedotýka dna.
  • neodrážate sa padlom od dna, skál a brehu.

Užite si svoju prvú paddleboardovačku v pohode a v bezpečí. Nepreceňujte svoje sily a vždy sa správajte zodpovedne. Na konci paddleboard vždy vysušte pred opätovným zbalením do tašky.

Tak čo, zvládnete to? Určite áno!